Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka
-- w całym serwisie

Menu

Ważne strony

Nawigacja

Banery

  • szczepimy się

Treść strony

28 VII – Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby

Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), wyznaczony w 2010 roku w dzień urodzin prof. Barucha Samuela Blumberga, lekarza, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B oraz opracował szczepionkę przeciwko niemu, za co otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.
Dzień ten ma służyć podniesieniu świadomości zdrowotnej społeczeństw oraz zintensyfikowaniu walki z WZW. Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez wirusy hepatotropowe, których wspólną cechą jest powodowanie zapalenia wątroby. We wszystkich typach mogą występować zakażenia pełnoobjawowe, skąpoobjawowe jak i bezobjawowe. Przy zaburzeniach czynności wątroby dochodzi do objawów żółtaczki, podwyższenia temperatury ciała, utraty apetytu, nudności, ogólnego niedomagania i osłabienia oraz podwyższenia enzymów wątrobowych. Jest to schorzenie występujące dość często, a wywołane jest przez wiele czynników etiologicznych takich jak: alkohol, leki, różnorodne substancje chemiczne występujące w środowisku człowieka oraz wiele drobnoustrojów. Ogólnie można podzielić je na wirusy pierwotnie hepatotropowe, wśród których znamy co najmniej 5 typów: A, B, C, D, E oraz wirusy cytomegalii (CMV), herpes (HSV), Epsteina-Barr (EBV).
Ogólnie można powiedzieć, że wirusy wywołujące WZW typu A szerzą się drogą pokarmową, przebieg choroby okresu ostrego jest lżejszy, z mniejszą śmiertelnością. Typy wirusów B, C i D przenoszą się drogą parenteralną, a także drogą seksualną i drogą zakażenia wertykalnego, przebieg jest na ogół cięższy z większą śmiertelnością, a u części ozdrowieńców występują następstwa o charakterze organicznym (przewlekłe zapalenia  wątroby, marskość wątroby, pierwotny rak wątroby).
Najlepszym sposobem zapobiegania wirusowym zapaleniom wątroby są szczepienia ochronne, które są wyjątkowo skuteczne (p/WZW typu B obowiązkowe – dostępne są dla każdego dziecka już w pierwszej dobie po urodzeniu, p/ WZW typu A zalecane). Nie powstała jeszcze szczepionka przeciw WZW C, dlatego ważne jest  zapobieganie nowym zakażeniom HCV oraz szybka identyfikacja i leczenie osób przewlekle zakażonych.

  • opublikował: Agnieszka Mańkowska
    data publikacji: 2018-07-24 09:03

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 2242
Ostatnia aktualizacja obecnej strony: 2018-07-24 09:03

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmnie

ul. Łunawska 2A

86-200 Chełmno

NIP: 875-13-91-494

REGON: 871214790
 

Dane kontaktowe

tel. 56 676 17 00

e-mail: sekretariat.psse.chelmno@sanepid.gov.pl

Godziny urzędowania

od poniedziałku do piątku

7.25-15.00

 

         

 

Odnośniki

Metryka strony BIP

Licznik odwiedzin strony BIP: 596574
Ostatnia aktualizacja strony BIP: 2022-06-13 12:06

Stopka strony