Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka
-- w całym serwisie

Menu

Ważne strony

Nawigacja

Banery

  • szczepimy się

Treść strony

ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWSTWA 2014

14 czerwiec

 

"Oddaj krew tym, które dają życie"

 

Znaczenie krwiodawstwa dla zdrowia publicznego.

Transfuzje krwi i produktów krwiopochodnych każdego roku pomagają uratować życie milionów ludzi. Pomagają pacjentom cierpiącym na zagrażające życiu choroby żyć dłużej
i lepiej, będąc kompleksowym wsparciem procedur medycznych i chirurgicznych. Odgrywają również istotną rolę w opiece okołoporodowej.

W wielu krajach zaopatrzenie w bezpieczną krew jest jednak dalece niewystarczające.
Wyzwaniem jest udostępnienie wystarczającej ilości krwi, przy jednoczesnym zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa, zauważalna jest przy tym różnica w poziomie dostępu do niej między krajami o wysokim i niskim dochodzie.

Odpowiednie zaopatrzenie w bezpieczną krew może być zapewniona jedynie poprzez regularne, dobrowolne i nieodpłatne dawstwo krwi przez dawców.

WHO proponuje, aby każdy kraj wdrażał taką politykę, która zapewni dostępność, bezpieczeństwo i odpowiednią jakość krwi i jej pochodnych w celu zaspokojenia potrzeb
wszystkich pacjentów wymagających transfuzji. System powinien być wspierany przez odpowiednie ustawodawstwo promujące jednolitość i spójność w zakresie norm i jakości krwi i produktów krwiopochodnych. Wszystkie czynności związane z poborem krwi, testowaniem, przetwarzaniem, przechowywaniem i dystrybucją powinny być skutecznie koordynowane
i zarządzane na szczeblu krajowym.

 

Historia kampanii:

Pierwszy Światowy Dzień Dawców Krwi zainicjowano w 2004 r. Od tego czasu (uchwałą WHA58.13) 58 Światowe Zgromadzenie Zdrowia ustanowiło 14 czerwca Światowym Dniem Krwiodawcy obchodzonym na całym świecie dla podniesienia świadomości znaczenia krwiodawstwa i uznania wkładu honorowych dawców w ratowanie życia i poprawę stanu zdrowia potrzebujących. Data 14 czerwca to dzień urodzin Karla Landsteinera (1868-1943), austriackiego biologa i lekarza, uważanego za „twórcę" nowoczesnego przetaczania krwi. Landsteiner, w 1901 roku odkrył grupy krwi, opracował nowoczesny system klasyfikacji i identyfikacji grup krwi, a w 1937 roku, razem z Alexandrem S. Wienerem, czynnik Rh, co pozwala lekarzom na transfuzje krwi bez narażania życia pacjenta.

 

Cele tegorocznej kampanii:

  • nakłonienie ministerstw zdrowia, w szczególności w krajach o wysokim wskaźniku śmiertelności matek, do podjęcia konkretnych kroków na rzecz zapewnienia dostępu do opieki zdrowotnej oraz dostępu do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych uzyskanych od honorowych dawców,
  • skupienie uwagi poszczególnych krajowych centrów krwiodawstwa na zapewnieniu tego dnia bezpiecznej krwi dla kobiet w ciąży,
  • zaangażowanie w Światowy Dzień Krwiodawstwa instytucji zajmujących się zdrowiem kobiet w ciąży,
  • podkreślenie faktu, jak bezpieczna krew, uzyskana od honorowych dawców, może uratować życie.

 

Grupa docelowa:

Podstawową grupą docelową w Światowym Dniu Krwiodawstwa są dawcy, którzy regularnie oddają krew i wszyscy zdrowi ludzie, mogący potencjalnie stać się okazjonalnymi bądź stałymi honorowymi dawcami.

Służby zdrowia w poszczególnych krajach, odpowiedzialne za politykę zdrowia i regulacje systemu krwiodawstwa to kolejna ważna grupa docelowa.

Poszczególne krajowe centra krwiodawstwa, organizacje Czerwonego Krzyża i ich partnerzy odgrywają ważną rolę, zarówno w zakresie wspierania państw w dziedzinie honorowego krwiodawstwa jak i w rozpowszechnianie treści i założeń kampanii.


Tegoroczna kampania skupia się na temacie: „bezpieczna krew dla ratowania kobiet w ciąży". Uświadamia, dlaczego stały dostęp do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych jest niezbędnym elementem kompleksowego podejścia do wyeliminowania ryzyka zgonów kobiet w ciąży. WHO zachęca wszystkie organizacje krajowe i ich partnerów działających na rzecz wspierania krwiodawstwa i ochrony zdrowia przyszłych matek do opracowania planu działań, który podkreśli potrzebę stałego dostępu do bezpiecznej krwi i uzyskiwanych z niej produktów w zapobieganiu przedwczesnym zgonom kobiet w ciąży.

 

ODDAWANIE KRWI NIE WIĄŻE SIĘ Z ŻADNYM RYZYKIEM!

 

Jak podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, krew, którą podaje się
w stanach zagrożenia życia, jest lekiem, którego nie da się niczym zastąpić. Krew jest niezbędna dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy operacjach i prze-szczepach narządów. Zdarza się, że pacjenci czekają tygodniami na operację tylko z tego względu, że nie ma dla nich odpowiedniej ilości albo właściwej grupy krwi. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na krew.

Jedynym źródłem tego bezcennego leku są ludzie oddający krew. Oddając krew ratujesz zagrożone życie. Być może kiedyś sam będziesz jej potrzebował.

 

  • Krwi nie można wyprodukować! Krew jest tak cenna, ponieważ nauka nie zna sposobu na jej laboratoryjne pozyskiwanie. Jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm. Każda grupa krwi jest jednakowo cenna.

 

  • Oddawanie krwi jest bezpieczne. Krew jest pobierana przy wykorzystaniu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny, w sterylnych warunkach. Oddając krew niczym nie ryzykujesz.

 

  • Krew oddaje się nieodpłatnie. Krew to bezinteresowny i bezcenny dar życia. Jako dawca krwi możesz jednak liczyć na pewne przywileje, między innymi: regularne badania, posiłek regeneracyjny, dzień wolny od pracy, rozliczenie kosztów dojazdu oraz odliczenie określonej kwoty od podatku dochodowego jako darowiznę na rzecz krwiodawstwa.

 

  • Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, czujesz się zdrowy i chcesz pomóc drugiemu człowiekowi - zgłoś się z dokumentem tożsamości do najbliższego punktu poboru. Poświęcisz tylko kilkadziesiąt minut, a tym gestem możesz uratować życie.

 

  • Oddawanie krwi nie uzależnia! Organizm człowieka produkuje dokładnie tyle krwi ile potrzebuje. U stałych dawców krwi nie występuje zjawisko nadprodukcji, zatem nie można się uzależnić od krwiodawstwa.

 

  • Oddanie jednej jednostki krwi jest obojętne dla zdrowia dorosłego człowieka. Jednorazowo pobierane jest jedynie 450 ml krwi. Już po 2-3 godzinach ilość krwi
    w organizmie się wyrównuje. Oddanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

 

NIE WAHAJ SIĘ - CZYJEŚ ŻYCIE MOŻE ZALEŻEĆ OD CIEBIE!

 

Kiedy nie możesz zostać dawcą:

- jeżeli chorowałeś na wirusowe zapalenie wątroby, tzw. żółtaczkę,

- jeżeli chorujesz na AIDS,

- jeżeli jesteś nosicielem wirusa HIV,

- jeżeli jesteś zarażony kiłą,

- jeżeli dotyczą cię choroby serca i naczyń krwionośnych/nowotworowe i krwi,

- jeżeli chorujesz na łuszczycę/cukrzycę/gruźlicę,

- jeżeli przyjmujesz narkotyki.

- jeżeli jesteś osobą mającą kontakty seksualne z wieloma, znanymi od niedawna, partnerami,

Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazaniem

do oddania krwi.

 

NIEDOSTATECZNA LICZBA DAWCÓW WYNIKA Z NISKIEGO POZIOMU WIEDZY NA TEMAT ODDAWANIA KRWI. KRĄŻY RÓWNIEŻ WIELE MITÓW, KTÓRE ZNIECHĘCAJĄ POTENCJALNYCH KRWIODAWCÓW

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Bydgoszczy na tę okoliczność przygotowała w hollu głównym swojej siedziby wystawę materiałów informacyjno-edukacyjnych dla zainteresowanych mieszkańców miasta oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

Wszelkie interesujące Państwa informacje w zakresie honorowego krwiodawstwa znajdują się na następujących stronach internetowych:

www.rckik-bydgoszcz.com.pl oraz www.twojakrew.pl

 

Miejsce Poboru w Chełmnie: Zakład Opieki Zdrowotnej  Pl. Rydygiera 1

Wtorki w godz. od 7.30 do 11.00

tel. (56) 677 26 37

  • autor informacji: Iwona Szczuka
    data wytworzenia: 2014-06-11
  • opublikował: Agnieszka Mańkowska
    data publikacji: 2014-06-11 14:42

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 3166
Ostatnia aktualizacja obecnej strony: 2014-06-11 14:35

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmnie

ul. Łunawska 2A

86-200 Chełmno

NIP: 875-13-91-494

REGON: 871214790
 

Dane kontaktowe

tel. 56 676 17 00

e-mail: sekretariat.psse.chelmno@sanepid.gov.pl

Godziny urzędowania

od poniedziałku do piątku

7.25-15.00

 

         

 

Odnośniki

Metryka strony BIP

Licznik odwiedzin strony BIP: 596598
Ostatnia aktualizacja strony BIP: 2022-06-13 12:06

Stopka strony